Гестаційний діабет

Діабет під час вагітності

Під час вагітності у вас може розвинутися стан, за якого спостерігається підвищення рівнів глюкози в крові (так званий гестаційний діабет), навіть якщо раніше ви не хворіли на цукровий діабет.

Дізнайтеся більше про причини виникнення гестаційного діабету, вплив захворювання на вашу дитину та вас як матір, а також про засоби лікування гестаційного діабету.

Причини виникнення гестаційного діабету1

На сьогодні точні причини виникнення гестаційного діабету не встановлені. Одним із чинників може бути те, що гормони, які виділяються плацентою та допомагають розвитку плода, перешкоджають належній дії інсуліну в організмі матері. Цей стан називається інсулінорезистентністю.

Гестаційний діабет розвивається, коли організм матері не виробляє достатню кількість інсуліну для задоволення додаткових потреб під час вагітності.

Основна функція інсуліну полягає у забезпеченні переміщення цукру з крові до клітин організму, де цукор перетворюється на енергію. За недостатньої кількості інсуліну рівень цукру в крові стає занадто високим (так звана гіперглікемія).

Pregnant woman
Healthy eating during pregnancy

Здорове харчування під час вагітності5

Здорове харчування є важливим фактором нормального перебігу будь-якої вагітності й особливо важливим для жінок із гестаційним діабетом. Загалом слід дотримуватися принципів здорового харчування. Уникайте споживання оброблених продуктів, оскільки вони мають низьку поживну цінність. Натомість надавайте перевагу овочам і натуральним продуктам харчування. Контролюйте споживання вуглеводів і регулярно перевіряйте рівень глюкози в крові.

Вуглеводи володіють найбільшим впливом на рівень глюкози в крові!2

Вуглеводи — це поживні речовини, які є основним джерелом енергії для вашого організму. Тому контроль їх споживання є важливим елементом здорового харчування! Існують різні типи вуглеводів, які по-різному впливають на рівень глюкози в крові (швидкі та повільні). Тож необхідно звертати увагу на тип і кількість вуглеводів, які ви споживаєте.

Вам цікаво, скільки вуглеводів ви споживаєте?
Почніть рахувати кількість вуглеводів4 у своїх стравах, напоях і закусках. На етикетці зазначена кількість вуглеводів, яка міститься в цьому продукті харчування. Кількість вуглеводів у продуктах, що не мають етикетки, зокрема в натуральних необроблених продуктах, можна оцінити з використанням інформації у вільному доступі. Ваші записи щодо кількості спожитих вуглеводів і рівнів глюкози в крові до та через 2 години після їди допоможуть вашому лікарю оцінити вплив різних продуктів на ваш стан, призначити лікарські засоби (за необхідності) та скласти план харчування відповідно до потреб вашого організму. Зверніться до свого лікаря для отримання оптимального плану харчування.

Підраховуйте кількість спожитих вуглеводів4
Рівень глюкози в крові може підвищуватися швидко чи повільно, залежно від кількості спожитих вуглеводів певного типу. Тому підрахунок вуглеводів є надійним способом контролю рівня глюкози в крові.

Дієта та фізична активність
Індивідуальний план харчування та регулярна фізична активність є обов’язковими елементами лікування. Зазвичай лікарі рекомендують виконувати фізичні вправи середньої інтенсивності протягом щонайменше 30 хвилин на день впродовж більшої частини тижня. До таких фізичних навантажень належать швидка ходьба, плавання або пренатальна йога.3

Вплив захворювання на вас як на матір

Як правило, після пологів рівень глюкози в крові повертається до нормального діапазону. Але за наявності в анамнезі гестаційного діабету ймовірність виникнення захворювання впродовж наступної вагітності становить два шанси з трьох.

Іноді під час діагностики гестаційного діабету може бути виявлений вже існуючий діабет типу 1 або діабет типу 2. Якщо цукровий діабет розвинувся до вагітності, після пологів захворювання не зникне й потребуватиме лікування.

Жінки, які мали гестаційний діабет, мають підвищений ризик розвитку діабету 2 типу.3

Mother with her child
Newborn

Вплив захворювання на вашу дитину

Гестаційний діабет зазвичай діагностується в другій половині вагітності, коли відбувається активний ріст плода. З метою запобігання негативним наслідкам для здоров’я матері та дитини при гестаційному діабеті повинні бути призначені лікувальні заходи!

За гестаційного діабету глюкоза у високих концентраціях потрапляє з крові матері до крові плода. Тому, якщо рівень глюкози в крові матері перевищує діапазон норми, організм плода також отримує збільшену кількість цукру. Наявність цієї надлишкової енергії призводить до надмірного росту плода й може спричинити народження дитини з вагою, великою для гестаційного віку (Large-for-Gestational Age, LGA).

Через надлишкову кількість інсуліну, що виробляється підшлунковою залозою плода, у новонароджених може спостерігатися значне зниження рівня глюкози в крові та підвищений ризик утрудненого дихання. Немовлята, у яких при народженні спостерігався підвищений рівень інсуліну, мають підвищений ризик розвитку ожиріння та діабету типу 2 в майбутньому.4

Лікування гестаційного діабету2

Вкрай важливо якнайшвидше розпочати призначене лікування та дотримуватись усіх рекомендацій вашого лікаря. Мета лікування полягає в підтримці рівня глюкози в крові в діапазоні, що відповідає діапазону норми у вагітних, які не мають гестаційного діабету.

Індивідуальний план харчування та регулярна фізична активність є обов’язковими елементами лікування. Окрім того, може виникнути необхідність у регулярному моніторингу рівня глюкози в крові та ін’єкціях інсуліну. Успішний контроль перебігу гестаційного діабету може допомогти знизити ризик пологів шляхом кесаревого розтину, який може бути призначений за великої ваги плода.2

Staying active

Запобігання гіпоглікемії6

Від типу та тривалості фізичної активності залежить її вплив на рівень глюкози в крові. Виконання вправ середньої інтенсивності може призвести до зниження рівня глюкози в крові. Тривале фізичне навантаження середньої інтенсивності в комбінації з прийманням певних препаратів, що знижують рівень глюкози, наприклад інсуліну, можуть спричинити гіпоглікемію (значне зниження рівня глюкози, що може бути небезпечним).

Проконсультуйтеся зі своїм лікарем, якщо ви приймаєте лікарські препарати для зниження рівня глюкози в крові. З іншого боку, фізичне навантаження високої інтенсивності може призвести до підвищення рівня глюкози в крові, оскільки організм вивільнятиме накопичений цукор, щоб впоратися з високими потребами в енергії. Щоб бути впевненою в позитивному впливі фізичної активності, перевіряйте рівень глюкози в крові до та після тренування.

Контроль рівня глюкози в крові під час гестаційного діабету має важливе значення7

Для запобігання негативним наслідкам гестаційного діабету рівень глюкози в крові повинен бути в межах певного діапазону цільового рівня. Моніторинг рівня глюкози в крові виконується за допомогою глюкометра. Для цього необхідна лише крапля крові з пальця, а глюкометр повідомить вам показник рівня глюкози в крові на момент аналізу. Зверніться до свого лікаря, щоб дізнатися про індивідуальний діапазон цільового рівня глюкози в крові.

Як найкраще підготуватися до вимірювання рівня глюкози в крові

Регулярний моніторинг рівня глюкози в крові відіграє основну роль у прийнятті рішень щодо належних методів лікування.8 Для отримання достовірних результатів слід врахувати наведену нижче інформацію щодо підготовки до вимірювання рівня глюкози в крові.

  1. Оскільки сліди поту, вологи тощо на шкірі можуть впливати на точність вимірювання9, перед виконанням аналізу вимийте руки з милом і теплою водою, сполосніть і добре висушіть.

  2.  Ланцети є виробами одноразового використання. Для виконання кожного вимірювання рівня глюкози в крові обов’язково використовуйте новий ланцет.

  3. Дотримуйтесь вказівок, наведених у посібнику користувача вашого глюкометра.

Дотримання цих рекомендацій допоможе отримати зразок крові належної якості.

Для отримання додаткової інформації та індивідуальних порад щодо діабету й вагітності зверніться до свого лікаря.

Список літератури:

1. https://www.diabetes.org/diabetes/gestational-diabetes. Accessed August 2020.
2. https://www.diabetes.org/diabetes/gestational-diabetes/how-to-treat-gestational-diabetes. Accessed August 2020.
3. Noctor E, Dunne FP. Type 2 diabetes after gestational diabetes: The influence of changing diagnostic criteria. World J Diabetes. 2015 Mar 15;6(2):234-44. doi: 10.4239/wjd.v6.i2.234. PMID: 25789105; PMCID: PMC4360417.
4. https://www.diabetes.org/diabetes/gestational-diabetes/how-will-this-impact-my-baby. Accessed August 2020.
5. https://www.diabetes.org.uk/guide-to-diabetes/enjoy-food/eating-with-diabetes/gestational-diabetes. Accessed August 2020.
6. https://diabetes.org/health-wellness/fitness/blood-glucose-and-exercise. Accessed August 2020.
7. Management of Diabetes in Pregnancy: Standards of Medical Care in Diabetes 2020 Diabetes Care 2020;43(Suppl. 1):S183– S192 | https://doi.org/10.2337/dc20-S014.
8. Immanuel J, Simmons D, Diabetes Care, 2018, Oct;41(10):20153-2058.
9. Barry H. Ginsberg. Journal of Diabetes Science and Technology. (Abstract Paragraph 1).